VÍCE O MATEŘSKÉ ŠKOLE

Charakteristika školy

Mateřská škola je v provozu od roku 1984, v současné době je trojtřídním samostatným zařízením. Škola je koncipované jako pavilonová, spojovací chodbou jsou pavilony propojeny. Školní zahrada je rozlehlá s velkou travnatou plochou a množstvím herních prvků (skluzavka, průlezky, pískoviště apod.). Vybavení poskytuje dětem dostatek prostoru k pohybu, bezpečnost dětí zvyšují kvalitní dopadové plochy.

Mateřská škola spolupracuje s pardubickými mateřskými a základními školami , s pedagogicko-psychologickou poradnou, se zřizovatelem a s dalšími organizacemi.

Základní zásady naší mateřské školy

● uspokojování potřeb dětí s ohledem na věk a na individuální zvláštnosti každého jedince

● vstřícnost k požadavkům a názorům rodičů na výchovu a vzdělávání jejich dětí

● probouzení aktivního zájmu dětí, odvahy, podpora sebevědomí a samostatnosti

● upřednostňování prožitků dětí

● podpora kladného vztahu dětí k pohybu, podpora pohybových dovedností dětí

● podpora zájmu o životní prostředí a kladného vztahu k přírodě

Rozvržení dne

Rozvržení je pouze rámcové, je upravováno podle aktuální potřeby dětí a aktuálních podmínek (Př. pro dvouleté děti je oběd posunut na dřívější dobu):

6,30 - 9,45

● spontánní hry

● didakticky zacílené činnosti frontální, skupinové, individuální

● ranní cvičení

● ranní svačina, hygiena

9,45 - 11,45

● příprava na pobyt, pobyt venku

11,45 - 14,15

● oběd, hygiena

● odpolední spánek - odpočinek

● náhradní klidné aktivity (pro nespavé starší děti)

14,15 - 16,30

● odpolední svačina, odpolední činnosti

● zájmové aktivity

Stravování

Děti mají dopolední svačinu, oběd (polévka, druhé jídlo) a odpolední svačinu. V mateřské škole je pouze výdejna, strava je dovážena 2x denně z jídelny základní školy a mateřské školy A. Krause.

Pitný režim je zajišťován v průběhu celého dne v areálu školy (i na školní zahradě).

Do jídla děti nejsou nuceny, ale jsou motivovány alespoň k ochutnání pokrmu. V případě potřeby spolupracujeme s rodiči a snažíme se respektovat jejich přání ohledně stravování jejich dítěte.

Nabídka zájmových a dalších aktivit

V naší mateřské škole jsou nabízeny další činnosti pro děti formou zájmových aktivit. Nabízeny jsou např.: základy anglického jazyka, lyžařský výcvik, plavecký výcvik, jízda na kolečkových bruslích a další různé sporotvní činnosti. Množství, výběr a realizace aktivit je závislá na aktuální nabídce, schopnostech dětí a zájmu ze strany rodičů.

V průběhu roku je výchovně vzdělávací činnost doplňována i dalšími akcemi a aktivitami pro děti a rodiče (školní výlety, besídky, tvořivá odpoledne, výstavy, exkurze, kulturní představení atd.).

Školní řád

Upravuje vzájemné vztahy dětí, rodičů a školy. Je závazný pro všechny a v případě potřeby se podle něj postupuje při řešení problémů. Celý dokument je vyvěšen v šatnách jednotlivých oddělení a je volně k nahlédnutí.

Zkrácený školní řád je možné si stáhnout zde ve formátu pdf.